Ověření rychlosti

Jak funguje test rychlosti internetu a jak jej provést?

Před samotným testem si připojte zařízení kabelem k Vašemu domácímu routeru ať je měření co nejpřesnější. Pokud testujete Vyšší rychlosti jak 200Mbit, doporučujeme zvolit server Vodafone Brno (pod tlačítkem GO). Test rychlosti internetového připojení spustíte tlačítkem GO měření. Doba trvání testu se pohybuje okolo 30 sekund. Při samotném měření dochází ke zjištění rychlosti stahování (download), rychlosti nahrávání (upload) a aktuální odezvy (ping), která hraje velkou roli například při hraní online videoher.

Nezapomínejte na to, že výsledky měření nepředstavují reálnou rychlost internetu a jsou pouze orientační. Skutečná rychlost připojení totiž závisí na více faktorech, jako je rychlost serveru, počet spuštěných aplikací, výkonu vašeho HW/PC, aktuální stahování na vaší lince, či jste připojeni přes wifi (což je nepřesné měření a doporučujeme měřit rychlost po kabelu). Měření rychlosti je proto lepší v zájmu přesnosti opakovat vícekrát.

Co je download a upload?

Download označuje rychlost stahování z internetu do vašeho počítače. Rychlost stahování ovlivňuje, jak dlouho bude trvat načtení webové stránky nebo jak dlouho se vám bude stahovat soubor do vašeho počítače.

Oproti tomu upload označuje rychlost nahrávání z vašeho počítače na internet. Tento údaj vám prozradí, jak rychle odešlete e-mail s velkou přílohou, nahrajete fotku na Facebook nebo zdali můžete streamovat váš obraz na internet. Rychlý a spolehlivý upload je také podmínkou pro bezproblémovou hlasovou nebo video komunikaci například přes Skype, Google Meets, Zoom a další služby.

Co je ping?

Ping označuje odezvu, za jakou doputuje komunikační paket z vašeho počítače na cílový server. V jednoduchosti můžete ping chápat jako rychlost spojení mezi dvěma zařízeními připojenými k internetu. Tato rychlost se měří v ms (milisekundy) a čím je naměřené číslo nižší, tím lepší podmínky získáte například při hraní online multiplayerových videoher.